Како да одберете вистински цвет

Кога нарачувате цвеќе онлајн, има неколку важни работи на кои треба да внимавате: кој е примачот, каква е врската со таа личност, дали ќе ги испраќате цвеќињата во нечиј дом или работно место и кој цвет ја лови вашата пригода и сентимент.Тоа може да го откриете во следниот прилог:

 

ОВЕН 21 МАРТ -20 АПРИЛ

Сакаат нагласени ставови и ќе бидат воодушевени ако добијат свежи црвени рози. Овие прекрасни цветови се нагласени,авантуристички и содржат силен сенс на историја и традиција,како што се и овој знак.Како прв знак на хороскопот,овните се доминантни,лидери енергични за нови предизвици. 

БИК 21 АПРИЛ-20 МАЈ

Моќните бикови се познати по нивната екстремна љубезност,љубов,стрпливост и расположеност.Исто така се познати по нивната строга определеност. Виолетовите љубичици ќе ги воодушеват биковите со нивната прекрасна боја и ке бидат соодветни на љубовта која ја искажуваат. 

БЛИЗНАЦИ 21 МАЈ-21 ЈУНИ

Паметните близнаци се способни да се прилагодат во сите комплексни ситуации и да донесат паметни одлуки.тие се познати како зборливи,енергични и превртливи. Нарцисите се исто така екстремно енергични цветови и изгледаат брилијантно во букет,зрачат со својата блескавост и можат да се вклопат во секоја средина исто како и близнаците 

РАК 22 ЈУНИ-21ЈУЛИ

Осетливите ракови се најчесни од сите хороскопски знаци,љупки и интуитивни.Можат да ги разберат и најкомплексните емотивни ситуации а како резултат на тоа се многу добри пријатели и добра поддршка. Фамилијарно и заштитнички се ориентирани,преферираат цвеќе кое е исто така сензитивно а тоа е прекрасниот ирис перфектен за раковите.Ирисот е долготраен,деликатно и природно убав што ја прави секоја просторија пријатна со него. 

ЛАВ 22 ЈУЛИ-22 АВГУСТ

Лавот е знак познат по тоа што има топло срце,отворен ум,креативност и сето тоа ги прави силни лидери кои се способни да ја поттикнат човечката самодоверба со мотивација и да ги искористат сопствените таленти за постигнување на целите на лавот.Лавовите се дарежливи и верни луѓе кои сакаат длабоко и верно.Наградете ги страсните лавови со силен и изразит цвет сончоглед олицетвотрение на сила,нагласеност,сјај и моќ. 

ДЕВИЦА 23 АВГУСТ-22 СЕПТЕМВРИ

Најчесто се скромни и срамежливи но во исто време и силни,поседуваат импресивен интелект.Девиците ја користат својата интелегенција прецизно за да ја искомплицираат секоја ситуација околу нив. Девиците уживаат во помали и пурпурни цветови а лалињата се перфектни за нив,тенки и симетрични со своите субтилни цветови возвишено поставени создаваат моќна убавина 

ВАГА 23 СЕПТЕМВРИ-22 ОКТОМВРИ

Внимателната вага е позната по својата романтичност и шармантност и за нив одговараат сензуалните фрезии. Вагите се луѓе кои несебично ја изразуваат својата великодушност и грижливост,тие се флексибилни и лесно се приспособуваат, ја сакаат нежната убавина,егзотичноста. Фрезиите им ја доловуваат топлината на шармантните ваги. 

СКОРПИЈА 23 ОКТ.-21 НОЕМВРИ

Најчесто се поистоветуваат со моќност и страсност,но исто така се емотивни и интуитивни. Оние скорпии кои се детерминирани како интелегентни имаат смирувачки ефект врз останатите луѓе а тоа е поради нивната креативност и инвентивност, да го подобрат својот но и животот на тие околу нив.За нив одговараат цветови со голема магнетна привлечност како што е рододендронот. Импресивниот рододендрон има импресивен гламур што одговара на убавината и елеганцијата на знакот. 

СТРЕЛЕЦ 22 НОЕМ.-22 ДЕКЕМВРИ

Каранфилот е соодветен цвет за стрелците затоа што искажуваат веселост. Стрелците по природа се оптимисти и може да изгледаат наивно и сентиментално,но тоа е повеќе затоа што филозофски се наклонети да се фокусираат на позитивното во секоја ситуација. Каранфилите ги има во повеќе бои и изгледаат прекрасно во вариетет на аранжмани и букети и затоа им се допаѓаат на стрелците кои сакаат едноставност, разнобојност и природна убавина. 

ЈАРЕЦ 23 ДЕКЕМВРИ- 21 ЈАНУАРИ

Јарците се дисциплинирани и се познати по тоа да си поставуваат цели и да ги остваруваат. Тие се упорни и вредни работници кои се лојални и дарежливи. Истовремено не прифаќаат непотребни ризици,но зад нивната пресметливост всушност лежи добро развиен сенс за хумор што со задоволство ги засмејува и расположува луѓето околу нив. Ако сакате да ги воодушевите стрелците тогаш поклонете им камелија,овој прекрасен цвет е соодветен на вредните стрелци кои преферираат комплексност и симетрија.Затоа стрелците сакаат необична убавина и разиграност како што е тоа цветот на камелијата. 

ВОДОЛИЈА 22 ЈАНУАРИ-20 ФЕВРУАРИ

Ценети се по нивниот талент за градинарство,особено се љубители за одгледување на егзотични видови кои ќе ги изберете за нив. Водолиите се исто така познати по невообичаеноста и нивната желба да се поразлични од другите. Егзотичните цвеќиња со сигурност ќе ги воодушеват оригиналните и инвентивни водолии,овие рајски птици се соодветни за љубовта на водолиите кон љубезност,лојалност и авантура. 

РИБИ 19 ФЕВРУАРИ-20 МАРТ

Рибите претендираат да бидат уметници кои ги користат подароците да ја промовираат својата имагинација. Тие се сонувачи и фантазираат за успех со хуманитарни цели и притоа уживаат да ја сублимираат убавината на цветот кала. Калата со своите долги линии и прекрасен бел цвет ги потсетува рибите на нивниот труд, да креираат повеќе елеганција и сензуалност во овој свет. 

Прочитај повеќе

Матура

Оваа сезона одберете моден хит – свежо цвеќе преточено во уникатни корсажи и ботониери како свој избор или изненадување за матурските партнери.
Девојките може да одберат ботониери за својот партнер, а момчињата фенси корсажи за партнерката што ќе ја направат матурската вечер уште поблескава.

 

Само со купи момент може да бидете единствени !!!

Нарачајте матурски цветни декорации и изненадете ги своите партнери на овој специјален настан или одберете нешто за себе според Вашата личност и сенс за стајлинг.
Ви нудиме богата палета рачно изработени цветни корсажи, ботониери, аксесоари и букети во кои се содржи свеж цветен материјал, долгогодишно мајсторско искуство и неисцрпна позитивна енергија.

Прочитај повеќе

Моменти за цвеќето

РОЗА

Потекло и историја 
Фосилните остатоци покажуваат дека розите постоеле уште во пред историско време.Првите култивирани ружи се појавиле во Азиските градини пред повеќе од 5000 години.Розите биле донесени во Европа за време на Римската империја,каде биле користени како орнаменти. 
Симболика 
Според Римската легенда голем број војници сакале да ја земат за жена убавата Роданта, но таа не сакала никој од нив.Иако таа ги одбивала, тие биле толку упорни што една вечер влегле во нејзиниот дом.Налутена од нивната постапка и сакајќи да им одржи лекција,божицата Дијана ја претворила Роданта во роза а војниците во трња. Ружата е цветен амблем на Англија.Според англиското суеверие ако цветни ливчиња паднат од свежо исечена роза,лоша среќа ќе те прати. 
Колор пораки 
Изразито јасно е дека розата е основен гласник на љубовта. - црвената роза ја носи пораката ,,Те сакам,,
- белата роза ја обележува духовната љубов и чистота,
- жолтата роза означува среќа и задоволство,
- коралната роза е посакување а портокаловата вели ,, јас сум фасцинантна и ентузијастична,
- виолетовата роза значи љубов на прв поглед,
- светло розева роза покажува грациозност и восхит,
- темно розевата роза вели ,,Благодарам,, 
- црвената и жолтата роза измешани заедно велат ,,Честито,,
- жолтата и потокаловата заедно влеваат длабоки чувства,
- црвената и белата означуваат заедништво.

КРИН

Потекло и историја 
Името на кринот потекнува од грчкото име Леирион, Римјаните му дале име Лилиум.Во христијанството кринот симболизира чистота,нежност и невиност.Легендата вели дека кринот произлегол од солзата на Ева кога била избркана од Еден и дознала дека е бремена.Некои веруваат дека одгледувањето на кринови во градина ке ја заштитат од духови.Во Кина денот на кринот е симбол на мајчинството,да ги сонуваш на Пролет значи брак ,среќа и просперитет а да ги сонуваш во зима значи губење надеж.Римјаните ги користеле соковите од коренот на кринот како лек за раните,грците и римјаните го користеле кринот во венчалните церемонии ставајќи го на главата на невестата заедно со жито што симболизирало плодност. 
Колор пораки 
Со својот облик криновите ја представуваат чистотата на срцето.Криновите имаат вариетет од бои, но најмногу се користи белиот кој симболизира невиност и благосостојба.Жолтите кринови ја изразуваат благодарноста и посветеноста.

ХРИЗАНТЕМА

Потекло и историја 
Името потекнува од грчкиот збор ,,хрисос,, златен и ,,антхос,, цвет.Хризантемите биле култивирани во Кинеските градини уште 2500 години пред да биде доведена во Англија во 1975 год. 
Симболика 
Во Кина се смета како ориентален вид и симболизира период на одмор и леснотија после последните берби во септември. Заедно со бамбусот, сливата и орхидејата хризантемата се смета за племенито цвеќе и била официјален амблем на старата кинеска армија. Се верувало дека ако се подаде хризантема на вљубениот и да му се избрише устата после пиење вино, ќе вети бесмртна љубов и посветеност.Во Јапонија хризантемата била обожувана од императорите, па тие ги кителе троновите со неа. Денес јапонците ја сметаат хризантемата за симбол на сонцето и веруваат дека еден цвет ставен на дното од шише со вино,поттикнува долг и здрав живот. 
Колор пораки 
Црвената хризантема означува љубов, среќа и добри желби, белата е за вистина а жолтата за неостварена љубов.

КАРАНФИЛ

Потекло и историја 
Потекнуваат од името ,,диантус дадено,, од грчкиот ботаничар Теофарастус а бил култивиран на блискиот исток во последните 2000 години.Некои пак името го поврзуваат со зборот корона поради тоа што го ставале на круните за време на многу церемонии. 
Симболика 
Во римското царство каранфилите ги положувале како дар за боговите,во Кореа девијчињата ставаат по три цвета во косата за да си ја предвидат судбината,ако овене каранфилот на врвот последните години од животот ќе и се тешки, ако овене средниот цвет ке биде несреќна од млади години но ако овене прво најдолниот цвет тогаш цел живот ке биде несреќна. 
Колор пораки 
Светло црвените каранфили означуваат восхитување,додека темно црвените длабока љубов и наклонетост. Белата боја ја индицира чистата љубов и среќа а розевата каприциозност.

ОРХИДЕЈА

Потекло и историја 
Името потекнува од грчкото име ,,orhis,,-тестис, па затоа било користено како афродизијак. 
Симболика 
Има околу 25000 вариетети на орхидеја. Жените во Грција мислеле дека можат да го контролираат полот на нивните неродени деца со помош на корењата на орхидејата. Ако татко- то јадел големи нови корења, децата ќе биле машки, ако пак мајките јаделе мали корења, децата ќе биле женски. 
Колор пораки 
Орхидејата е величествен цвет, кој сам ја носи универзалната порака за љубов, убавина, мудрост и грижливост. Во Кина ја симболизира невиноста на децата. Розевата орхидеја изразува чистота, восхит, зрелост и често се користи во аранжмани за денот на мајката.

НАРЦИС

Потекло и историја 
Нарцисот е донесен во Британија од римјаните, кои грешно верувале дека сокот ги лекува раните. Всушност сокот од нарцисот содржи остри кристали кои ги спречуваат животните да ги јадат. 
Симболика Денес, нарцисот се поврзува со симбол на преродба – знак за нов почеток, кој доаѓа со пролетта. Нарцисот е роденденски цвет на Март, месец во кој почнува пролетта. Нарцисите им носат добра среќа на оние кои избегнуваат да ги газат. Но, се верува дека носат несреќа ако се поклонат на невеста, па затоа се избегнува да се носат на свадби. Во стара Грција, нарцисот го поврзувале со смртта. Според грчкиот мит, нарцисите растеле на ливадите од Подземјето. Таму Хад ја заробил Персефона кога таа се одвоила од своите другарки за да набере Нарцис. Постои друг мит кој вели: Многу оддамна во Грција живеело едно младо момче по име Нарцис, кој еден ден шетајќи покрај реката застанал да се напие. Сакајќи да ја поседува сликата од неговиот лик , која ја видел во водата, се наведнал и се удавил. Свиснатоста на нарцисите го симболизира наведнувањето на Нарцис кон водата, за да се восхитува на својот лик. 
Колор пораки 
Нарцисите велат: “ Сонцето секогаш свети кога сум со тебе.” Тие означуваат бескрајна љубов, почит и благородност.

БОЖИЌНО ДРВО

Потекло и историја 
Потекнува од тропското Мексико, името ,,poinsettia,, го добило по Др. Џоел Робертс-Поинсет, Американскиот амбасадор во Мексико, кој го донел првиот цвет во САД во 1928. 
Симболика 
Бојата на Поинсетиата доаѓа од нејзините брактеи (ливчиња кои растат пред цветот). Во Мексико уште е позната и како Цветот на Светата Ноќ. Црвените брактеи наликуваат на цветот од Витлеем, па затоа се користи за декорација на црквите за време на Божиќ. 
Колор пораки 
Божиќното дрво го има во бела, розева и црвена боја и сите ја носат пораката:” радост и благосостојба”

Прочитај повеќе

Цветен хороскоп

Веројатно го знаете својот хороскопски знак и неговото значење во вашиот живот. Но дали го знаете цветот под кој сте родени и неговата уникатност? Цветниот хороскот ви овозможува да откриете повеќе за себе и другите околу вас. Со идентификација на цветот кој одговара на Вашиот роденденски датум или на Вашите сакани, ќе си овозможите подобро да се разберете себеси и луѓето кои ви значат.

 

КАРАНФИЛ – ЈАНУАРИ

Каранфилот традиционално симболизира восхитеност, вовед во новата година и свежина. Диантус е неговото ботаничко име, кој значи “Божествен Цвет”. Во цветниот хороскоп, розевиот каранфил означува женствена љубов, додека жолтиот означува презир.

ИРИС – ФЕВРУАРИ

Нарцисот како цвет на пролетта симболизира преродба. Ако се подари нарцис, тој пренесува топлина и висока почит кон личноста.

НАРЦИС – МАРТ

Нарцисот како цвет на пролетта симболизира преродба. Ако се подари нарцис, тој пренесува топлина и висока почит кон личноста.

МАРГАРИТА – АПРИЛ

Тие се популарни поради нивната порака за пријателство и вообичаено асоцираат едноставност и невиност.

КРИН – МАЈ

Кринот претставува чистота и се прекрасни и ароматични.

РОЗА – ЈУНИ

Како најпознато цвеќе, има вариетет од симболи но најчесто означува љубов.

РАЛИЦА – ЈУЛИ

Ралицата ги буди спомените за безгрижните летни денови од деството. Асоцира задоволство и лекомисленост.

ГЛАДИОЛА – АВГУСТ

Именувана по мечот на гладијаторот, овие цвеќиња се претставници на сила, чест и искреност. Додека некои се истенчени и мали, другите се остри и високи, како меч. Гладиолата е атрактивна и изгледа како да е обвиена во слоевита туника.

АСТЕР – СЕПТЕМВРИ

Со астерот се искажува љубов. За оние кои сакаат да ја изразат својата љубов на невообичаен начин, одбираат ваков цвет.

НЕВЕН – ОКТОМВРИ

Овие цвеќиња се популарни по нивната златна боја, која симболизира есен. Тие искажуваат наклонетост, љубезност и може да биде подарено на пријатели и членови на фамилијата.

ХРИЗАНТЕМА – НОЕМВРИ

Живи бои, тие рефлектираат позитивност. Овие цветови се портрет на веселост поради нивната боја што значи искреност и радост.

БОЖИЌНО ДРВО – ДЕКЕМВРИ

Овие цветови се неизоставен дел од божиќната декорација. Симболизираат успешност и добри денови. Доколку планирате да подарите цвеќе за време на божиќните денови, никогаш нема да погрешите ако го подарите.

Прочитај повеќе

Режен цвет

За да се одржи подолг периодот на траење на убавината и свежината на цветот веднаш по неговото отсекување, треба да биде сместен во вода. Во спротивно воздухот брзо ќе навлезе во ткивото и ќе ги затвори клетките, затоа цветовите кои се држат подолго време без вода , пред да се стават треба да им се отсече еден мал дел од стебленцето што ќе овозможи брзо продирање на водата низ него. Пожелно е отсекувањето да биде направено под вода за да бидеме сигурни дека воздухот нема повторно да навлезе низ стеблото. Режениот цвет во моментот на берење е одвоен од неговиот извор на храна – листовите од матичното растение. Дополнително намалувањето на храна е зголемено со внесување во просторија со намалена светлина, што исто така ја лимитира достапноста.

 

 

УПОТРЕБА НА КОНЗЕРВАНСИ – СРЕДСТВА ЗА ЧУВАЊЕ

Се користи мешавина од шеќери, средство закиселување, инхибитор на микроорганизми и респираторен инхибитор. Шеќерите служат како извор на енергија за да се надокнади загубата на истата со функцијата на листовите и овозможува да продолжи развојот и должината на цветање.
Средството за закиселување ја прави PH средината на водата слична со киселата PH средина во клеточниот сок.
Водата во повеќе случаи е алкална и може да го редуцира траењето на режаниот цвет и да ги дестабилизира пигментот и бојата на цветот. Типичен пример е кога црвените рози се претвораат во “виолетови” кога ке се стават во вода без додатоци за храна и киселост.
Инхибиција на микроорганизми е најважен дел во заштитата, бактериите се наоѓаат насекаде и се спремни да навлезат преку исечената површина на стебленцето и да се размножат. Тоа доведува до блокирање на клетките и ткивата и го спречува транспортот на вода и хранливи материи нагоре. Затоа треба секогаш добро да се исчисти вазната или садот и да се отстранат листовите кои паѓаат и гнијат во водата.
Процесот наречен зацврстување овозможува максимален проток на вода, тоа значи свежо исечените цветни стебла треба да се стават во вода која има 43,5 C (110 F), да се додадат претходните средства и да одстои во ладна просторија час или два. Тогаш настанува рапидно движење на водата во стеблото и цветовите на ниска температура губат помалку вода. За овој период додека водата се лади, стеблото,листовите и цветовите примаат исто онолку вода избалансирано како претходно кога не биле исечени.

ДРУГИ СОВЕТИ ЗА ПОДОЛГО ТРАЕЊЕ

Секојдневно да се проверува нивото на вода во садот и да се додава ако е потребно заедно со додатоците.
Да се држат садовите со цвеќе подалеку од ладен воздух или топли грејни тела ( радијатори, директна топлина, телевизор). Тоа ја зголемува загубата на вода и цветовите ја забрзуваат транспирацијата (губење вода) и респирацијата (искористување на складираната храна), што предизвикува побрз развоен процес – венеење.
Ако излегувате од дома, сместете ги цветовите во најладниот простор од вашиот дом за да се продолжи цветањето.

РЕЦЕПТИ

Може да искористите некој од овие рецепти наменети за подолго траење на цветот.
1. 2 шољи газиран лимунов пијалок (Sprite или 7-Up)
Пола лажица варикина и 2 шољи топла вода
2. 2 лажици свеж лимунов сок
1 лажица шеќер
½ м. Лажица вариќина 250ml топла вода
3. 2 лажици бел оцет 2 лажици шеќер
½ м. Лажица вариќина
250ml топла вода

Прочитај повеќе

Симболот на бојата

Кога се загледуваме во убави,разнобојни цветни аранжмани како да искусуваме чиста емоција. Во зависност од тоа каква е бојата различно ги доживуваме емоциите,од длабоката страст на црвената роза до елегантната бела кала, бојата на цветот испраќа порака од емоции. Со векови овие емоции се испишани како симболично значење на цветниот израз. Имајте ги во предвид овие значења кога одбирате цвет за да ја пренесе соодветно пораката која сакате да ја испратите преку нив.

 

ЦРВЕНИ ЦВЕТОВИ

Испраќаат чиста и моќна порака на интензивна романтична љубов. Црвената е незаменлива боја за страст и преку било кој букет од црвени цветови,ќе комуницирате со вашата силна љубов,затоа што црвените цветови и наликуваат на срце. Црвеното значи заводливост и посакување. Црвените рози се најкористени за ваква пригода, но исто така и црвените каранфили,лалиња и гербери ќе ја пренесат пораката на љубов и страст. 

ПОРТОКАЛОВИ ЦВЕТОВИ

Ако некој може да ја улови и концентрира светлоста и топлината на сонцето тоа се портокаловите цветови кои нудат среќа и радост. Кога и да погледнеме во портокалов цвет веднаш ќе ја почувствуваме топлината на љубовта. Исто така ја пренесуваат и пораката за авантура и спонтаност и уживање. 

РОЗЕВИ ЦВЕТОВИ

Розевата боја ги комбинира невиноста,разиграноста и сензибилитетот и затоа за многу розевите цветови се најромантични и изразуваат широк спектар на љубовни чувства. Традиционално розевата боја се поврзува со женственоста и нежноста, но со време тие традиционални очекувања се менуваат и дозволуваат поширока примена на овие цветови. 

ЖОЛТИ ЦВЕТОВИ

Оваа боја е репрезент на другарство,пријателство,доверба, соработка и почит. Поради ова се популарен избор кога се работи за корпоративен подарок или честитка за добро завршена работа. Жолтите цветови со својот нежен тон ја изразуваат топлината на вашите чувства и ги зацврстуваат пријателските нишки. 

ЗЕЛЕНИ ЦВЕТОВИ

Зеленото претставува хармонија со природата и добра среќа,симболизира балансиран живот и уживање кое води кон еластичност и живост. Зелените цветови нудат одличен спој со розеви цветови како и прекрасен контраст на други бои. 

ПЛАВИ ЦВЕТОВИ

Прекрасна плава боја која нуди ведрина и смирувачки ефект ја има кај ирисот и хортензијата. Тие гистбилизираат емоциите и креираат замисленост и фантазија на бранови во длабоко море и сино небо. Плавите цветови исто така зборуваат за интимност и се перфектни за долги врски кои сакаат да комуницираат со длабока доверба. 

ВИОЛЕТОВИ ЦВЕТОВИ

Пријатна мека боја која е испреплетена со мистерија,симболизира шарм,грациозност,елеганција и префинетост. Виолетовата боја може да направи силен романтичен впечаток и да пренесе несекојдневна порака. 

БЕЛИ ЦВЕТОВИ

Белата боја асоцира на чистина и невиност,чесност и перфекција. Белите цветови се идеални кога треба да се во комуникација елеганција и невиност. За многу белите рози се идеални за невестински бидермаери или свадбени букети затоа што се симбол за бесмртна љубов и верност. 

 

Прочитај повеќе

Значење на цвеќе

– Алстромериа другарство и преданост
– Астер симбол на стрпливост
– Стрелиција радост, рај и симбол за 9 год
– Каранфил розе мајчина љубов,јануарски роденден, 1 год од свадба
– Каранфил црвенстраст,јануарски роденден,1 год од свадба
– Каранфил бел невиност,лојалност,чистина
– Хризантема перфекција,оптимизам,радост, ноемвриски роденден, 13 годишница
– Гербер радост
– Гладиола силен карактер,августовски роденден,40 годишнина
– Кала убавина,,здравје и просперитет
– Орхидеа љубов,ретка убавина,луксузност,сила
– Роза розева благодарност,восхит
– Роза црвена љубов,страст
– Роза бела невиност,чистина,љубов
– Роза жолта пријателство,радост
– Сончоглед светлина,долговечност,3 год.
– Лале елегантност,грациозност,11год.

Прочитај повеќе

Theme Settings